Nedopustiva je situacija u kojoj mediji presucuju okupaciju Jemena pa idemo redom:
08. 04. 2015
Analiza rata o kojem se mora znati više: Što se zapravo događa u Jemenu i zašto bi ilegalnom agresijom Saudijska Arabija mogla uskoro doživjeti svoj "Vijetnam"U Jemenu se upravo događa puno više nego što je međunarodna javnost svjesna. U Jemenu upravo traje potpuni raspad međunarodnog prava i teško je reći kako će svijet uopće funkcionirati nakon ovakvih poteza. Situaciju valja pojasniti što je bolje moguće jer stječe se dojam da je rat u Jemenu jedan od "onih" ratova, onih o kojima nitko ne zna ništa pa se zato nitko previše niti ne uznemirava.
Stvarnost je poprilično drugačija, Jemen je jedan od "ovih" ratova, ovih u kojima se zemlju ilegalno napalo te se upravo ubija njeno stanovništvo. Saudijska Arabija izvela je agresiju na Jemen prije otprilike dva tjedna i od onda traje kampanja razbijanja zemlje i ubijanje njenih ljudi. Upravo danas stižu informacije kako je pogođena još jedna civilna meta - škola u provinciji između glavnog grada Sanaa i južnog grada Adena. Nekoliko učenika je ubijeno, veći broj je ranjeno.
Prije tjedan dana u zračnom napadu pogođena je jedna tvornica gdje je ubijeno stotinjak radnika. Crveni Križ danas je objavio izvještaj u kojem se ističe kako se situacija u zemlji zbog saudijske agresije pretvara u "katastrofu".
No, ta katastrofa ujedno je i sumrak međunarodnog prava. Zašto? Dan nakon što je Saudijska Arabija - ilegalno i bez ikakvog povoda - napala Jemen, glasnogovornica američkog State Departmenta, Jen Psaki, poručila je kako SAD "razumije saudijsku zabrinutost" zbog susjedne države Jemen. Što to znači? Da ako se nekoj, snažnijoj, zemlji ne sviđa situacija u susjedstvu onda jednostavno može izvršiti agresiju na tog susjeda? Upravo to se dogodilo u ovom ratu.
Saudijska Arabija se skriva iza nekakve "koalicije", tvrde kako je iza njih gotovo sav arapski svijet, i šire. No, to su u najmanju ruku poluistine. Da, korumpirani režimi arapskog svijeta, naročito oni koji jako vole saudijsku blagajnu (primjerice Egipat), brzo su izrazili potporu za saudijsku agresiju na Jemen, ali ona je ipak, barem za sada, više simbolična nego konkretna. Neki saveznici se već kolebaju, primjerice Pakistan čiji se zastupnici sve otvorenije protive ulasku u ovaj ilegalni rat, mada su inicijalno i oni izrazili potporu za Rijad.
Riječ je o čistoj agresiji o kojoj svijet šuti, a šuti svaki put kada situaciju ne naziva agresijom. Zapadni mediji stavili su se u ulogu glasnogovornika saudijskog režima, ovaj rat "prate" iz Rijada, daju mikrofone saudijskim režimcima koji ostatku svijeta prodaje kojekakve paranoje i neistine o sukobu u Jemenu.
Situacija u Jemenu je pak poprilično složena, ali ne i toliko teška za razumijevanje. Neki je ponovno žele svesti na šture okvire sektaškog sukoba, borbu između sunita i šijita, odnosno između regionalnih rivala, Saudijske Arabije i Irana. U Jemenu se ipak radi o nečem drugom, govorimo o stvaranju narodnog pokreta otpora protiv ekstremizma i terorizma. Otpor vode šijitski Houthi pobunjenici, ali imaju široku potporu raznih skupina u zemlji - od sekularista, ljevičara do nacionalista. Drugim riječima, svi oni koji odbacuju religijski ekstremizam kojeg u Jemenu "ognjem i mačem" promovira Al-Qaeda, stali su na stranu pobunjenika.
Zašto je narod Jemena podržao pobunjenike? Iz vrlo jednostavnih razloga - svrgnuti predsjednik Mansour Hadi bio je obična marioneta Saudijske Arabije i Zapada, odnosno Rijada i Washingtona. Govoriti da je taj čovjek imao bilo kakav legitimitet, demokratski ili narodni, je potpuno apsurdno. Hadi je svrgnut s vlasti, "udžbenički" je protjeran iz glavnog grada Sanaa. Pobjegao je na jug, u Aden, te tamo sa svojim pro-saudijskim lojalistima proglasio "privremeni novi glavni grad". To, dakako, nije trajalo dugo. Uskoro je pobjegao i od tamo te se danas nalazi u Saudijskoj Arabiji od kuda je "pozvao" na saudijsku vojnu intervenciju.
To ne može biti nikakav legalni argument za saudijsku agresiju. Po istoj logici je protjerani ukrajinski predsjednik Viktor Janukovič, koji je pobjegao u Rusiju, mogao pozvati na rusku vojnu intervenciju, zračne napade na Kijev. Kako bi svijet reagirao? Dovoljno je vidjeti samo kako je reagirao na rusku potporu za pobunjenike u Donbasu. No, u slučaju Jemena se upravo to dogodilo - Saudijska Arabija se poziva na "legitimitet" njihove svrgnute marionete i sada pokreću napad protiv Jemena.
Za sada se radi samo o zračnim napadima, ali sve se glasnije govori i o pokretanju velike kopnene ofenzive na Jemen. Koji je cilj ovih napada? Vratiti nekako Hadija na vlast? Neće ići, to je jednostavno nemoguće jer nitko ga, osim manje skupine lojalista koji upravo bivaju poraženi u Adenu, niti ne želi natrag. Narod Jemena možda jest iznimno siromašan, ali znaju ponešto o vlastitoj zemlji i regiji koja ih okružuje, štoviše, znaju itekako mnogo.
S pro-saudijskim predsjednikom na čelu Jemena buja i terorizam u Jemenu. Nije li to zanimljivo? Naravno da nije, pa to je već dobro poznata stvar. Svaki malo bolji poznavatelj prilika na Bliskom istoku zna da postoji "tajna veza" između islamističkog ekstremizma i Saudijske Arabije. Naftom iznimno bogata Saudijska Arabija je moćni inkubator i iz nje izvire velika financijska pomoć za kojekakve terorističke skupine, u prvom redu Al-Qaedu. Skupine poput Al-Qaede zapravo su fašistički paramilitarni odredi jednog iznimno opasnog, po regiju i svijet, režima koji će napraviti sve da ostane na vlasti.
Istom režimu, mada o njemu potajno znaju sve, iz ruke jedu najveće sile svijeta. To ne treba biti nikakvo iznenađenje pošto je Saudijska Arabija iznimno dobar kupac. Europska i američka industrija naoružanja uvelike živi od Saudijske Arabije.
Za neke je Saudijska Arabija asocijacija na naftne bušotine, romantične pustinje i religijski režim. No, Saudijska Arabija je i puno više od toga. Za početak, prema zadnjim podacima, Saudijska Arabija je najveći uvoznik oružja na svijetu (!). U prošloj godini povećali su uvoz oružja za čak 54% te sada uvoze više oružja nego gotovo cijela Zapadna Europa zajedno, više od Indije, više od Kine... Svi ovi podaci ukazivali su na to da se Saudijska Arabija ubrzano sprema za rat, ofenzivni rat, jer tko bi uopće napao Saudijsku Arabiju u ovoj regiji?
Potajno je saveznica s Izraelom, ali i, što je još i važnije, sa SAD-om koji nikada ne bi dopustio da bilo tko napadne njihovu omiljenu kraljevinu, njihov omiljeni ekstremno anti-demokratski, anti-ljudskopravni, režim.
Sve što Saudijska Arabija od oružja uvozi planira uskoro i potrošiti, gdje god je potrebno. Počela je s Jemenom, a nastaviti će i drugdje kada se ovdje dovoljno ispraksira.
Ovo ni nije prvi put da Saudijska Arabija vodi rat u Jemenu. 60-ih godina desila se vrlo slična, skoro pa identična, situacija. S vlasti u Jemenu je svrgnut monarh, Imam Muhammad al-Badr, saudijski čovjek, a na njegovo je mjesto došao republikanski lider Abdullah as-Sallal koji je pretvorio Jemen u republiku. Svrgnuti Imam, kao i danas Hadi, pobjegao je u Saudijsku Arabiju i tamo molio za vojnu pomoć.
U to vrijeme je Egipat, za razliku od danas, još uvijek je bio velika autonomna sila Bliskog istoka - pod vodstvom predsjednika Gamala Abdela Nassera u Jemen je poslano 70,000 egipatskih vojnika kako bi se borili na strani nove vlasti protiv pro-saudijskih lojalista. Rat je završio pobjedom republikanca, no za Egipat će imati velike posljedice. Štoviše, mnogi povjesničari egipatsku intervenciju u Jemenu nazivaju "egipatskim Vijetnamom". Naime, egipatske snage bile su razvučene što je omogućilo Izraelu da ostvari veliku vojnu pobjedu u sada već legendarnom Šestodnevnom ratu u lipnju 1967.
Može li Jemen još jednom postati "Vijetnam", ovog puta saudijski? Može, itekako, kao što je i onaj pravi Vijetnam uzrokovao bolan poraz SAD-u.
Zašto Saudijska Arabija sada zaista napada Jemen i koji im je cilj? Jer Hadija na vlast neće vratiti. Jednostavno je - Saudijska Arabija želi kontrolirati i pritom terorizirati svoje cijelo susjedstvo. Sve zemlje regije moraju se podrediti interesima Saudijske Arabije, a kada to nije tako, slijedi saudijska agresija koja može doći u dvije varijante:
1) konvencionalno vojna agresija
2) teroristička destabilizacija
Upleteni su u Siriju, u Irak, a intervenciju su već izveli u Bahrain gdje su se prestrašili da bi s vlasti mogla biti svrgnuta njima odana monarhija Khalifa.
Gdje je u toj cijeloj priči SAD? Snažno na strani Saudijske Arabije, dakako, mada je to još jednom priča o najvećoj kontradikciji ove regije. Naime, SAD se - tako barem stalno tvrde, ali donekle i pokazuju - bori protiv Al-Qaede. U Jemenu već godinama bombardiraju uporišta Al-Qaede te svi njihovi obavještajci tvrde kako je upravo ovaj ogranak Al-Qaede, tj. Al-Qaeda na Arapskom Poluotoku, najopasniji po sigurnost SAD-a.
Nema razloga ne vjerovati američkim obavještajnim izvještajima, oni i jesu katalizator brojnih zračnih napada na Al-Qaedu. No, prema toj logici trebali bi proslaviti i podržati razvoj događaja u Jemenu, napredak Houthi pobunjenika i njihovo preuzimanje vlasti jer Houthiji su narodna sila, jedina koja se može zaista stvarno obračunati s teroristima i očistiti zemlju od istih. Ali ne, taj korak SAD nikako da učini, nikako da podrže stvarni anti-terorizam i ismijavaju inteligenciju ostatka svijeta kada tvrde kako je Saudijska Arabija važan saveznik u "borbi protiv terorizma".
Istu stvar čine i u Siriji gdje aktivno rade protiv jedine snage koja može poraziti terorizam na terenu i u korijenu, a to je sirijska vojska. Isto su napravili i u Libiji, zemlji gdje je terorizam doslovno fizički nestajao u bespućima Gaddafijevih zatvora - okrutno, da, ali i učinkovito, puno učinkovitije od podjednako okrutnih, često nepreciznih, američkih zračnih napada bespilotnim letjelicama.
Toliko puta zadnjih godina imali smo priliku gledati kako SAD zanemaruje, ili se čak svrstava na stranu protiv, pravu anti-terorističku struju, i sada se u Jemenu ponovno to dešava. To bi značilo da se SAD ili boji Saudijske Arabije, za što zapravo i postoje određeni razlozi, ili svjesno održava na životu islamo-fašističke snage strahujući da je opozicija istima ujedno i opozicija njima. To je točno - sve istinske narodne anti-terorističke snage Bliskog istoka prije će surađivati s Iranom, Rusijom i Kinom nego sa SAD-om.
Saudijske paranoje o tome da iza Houthija u Jemenu stoji Iran su samo to - paranoje. Da Iran zaista stoji iza Houthija, kao što je Nasser 60-ih stajao iza Republikanaca, iranski vojnici već bi bili u Adenu, ali očito je da nisu. Logično je da Iran ima simpatije prema šijitskim i anti-saudijskim pokretima diljem regije, ali za Iran je danas važnije implementirati nuklearni dogovor sa svjetskim silama kako bi istima mogao predstaviti svoju sve napredniju ekonomiju, nego širiti vojni geopolitički interes.
Ono što Saudijska Arabija - jedna od najbogatijih zemalja Bliskog istoka - danas radi Jemenu - najsiromašnijoj zemlji Bliskog istoka - je nešto slično
što su SAD i NATO učinili Libiji 2011. Znaju da neće vratiti stabilnu marionetsku vlast pa rade drugo po redu što im najviše odgovara - kreću u potpuno razbijanje zemlje po taktici "ako nije naša, neće biti ničija".
Napadaju jemenske gradove i naročito jemensku infrastrukturu. Ciljaju se zračne luke, tvornice, sve ono što minimalno Jemenu daje šansu da bude i ostane normalna zemlja. Cilj saudijske agresije je vratiti Jemen natrag u kameno, odnosno pustinjsko, doba. To je i više nego očito i ogromna je sramota da im svijet takvu agresiju blagoslivlja.
No, ako Saudijska Arabija misli da će njihova agresija na južnog susjeda biti "šetnja kroz park", varaju se. Jemen možda jest zemljopisno znatno manji, ali po broju stanovnika su dvije zemlje otprilike izjednačene - imaju oko 27 (Saudijska Arabija), odnosno 26 (Jemen) milijuna stanovnika.
Populacija Jemena je mlađa, ratobornija. Prosjek godina u Jemenu je svega 18, dok je u Saudijskoj Arabiji 26. Ako pak Saudijska Arabija misli da su svi jemenski suniti na njihovoj strani, tu se također varaju. Izveli su agresiju na njihovu zemlju i doći će do velikog buđenja anti-saudijskih sentimenata diljem zemlje.
Ono što Saudijska Arabija ima, a Jemen nema, je novac. Prema podacima za 2013. Saudijska Arabija ima BDP od preko 900 milijardi USD, dok Jemen ima svega 61 milijardu USD.
No, ako Saudijska Arabija i krene u veliki rat, postoji vjerojatnost da bi to moglo dovesti i do izbijanja građanskog rata u samoj Saudijskoj Arabiji. Naime, najbogatija saudijska pokrajina, Istočna Provincija, naseljena je mahom šijitima koji već duže vrijeme pružaju otpor niskog intenziteta prema obiteljskom režimu iz Rijada. Na tom prostoru lako može buknuti revolucija, a onda kaosa neće biti pošteđen ni vladajući saudijski režim.
Saudijska Arabija se nakupovala oružja i sada misli da će dirigirati regiju snažnije no ikad. Hoće li? Vidjeti će se najbolje na primjeru Jemena. Ako bismo trebali dati prognozu ona bi glasila da ipak neće moći. Saudijski režim je dotrajao i svoj opstanak danas kupuje petro-dolarima, terorizmom i agresijom. Stabilnost Bliskog istoka nije moguća dok saudijski režim povlači konce regije. Sada pokazuju mišiće jer su ljuti na svoje Zapadne saveznike, naročito SAD, jer ih ovi ne slušaju po pitanju Irana i Sirije, pa sada žele ostatku svijeta pokazati da oni mogu sami uređivati svoje "dvorište", no baš takav bahati pristup mogao bi ih koštati najskuplje.
Izvori:
Saudi Arabia becomes world’s top arms importer
http://rt.com/news/238881-saudi-arabia-arms-import/Saudi Arabia vs. Yemen
http://www.indexmundi.com/factbook/comp ... abia.yemen6 children dead in Yemen as Saudi-led coalition airstrike hits school
http://rt.com/news/247701-yemen-school-children-dead/What is behind Saudi offensive in Yemen
http://www.globalpost.com/dispatch/saud ... en-houthis