Veliki šok u Kolumbiji: Zašto su glasači na referendumu odbacili mirovni sporazum s FARC-om koji je trebao okončati više od pola stoljeća rata?
Dramatičan razvoj situacije dogodio se u Kolumbiji - naime, nakon više od 50 godina rata potpisan je mirovni sporazum između kolumbijskih vlasti i marksističke gerile FARC, no, jučer je održan i referendum na kojem su mir trebali potvrditi i sami stanovnici Kolumbije, ali u konačnici oni to nisu učinili: 50,24% glasača glasalo je protiv prihvaćanja mirovnog sporazuma.
Kako prenose izvori, neočekivani glas "ne" odnio je pobjedu za oko 50,000 glasova. Ovo je sada situacija koja može ugroziti mir na kojem se radilo godinama - štoviše, FARC pobunjenici poručuju kako neće dalje pregovarati.
No, vodstvo FARC-a i kolumbijski predsjednik Santos sada nastoje umiriti javnost ističući kako mir nije ugrožen.
Stvar je u tome da su ankete predviđale definitivnu pobjedu glasa "da", za prihvaćanje mira, ali sada je odluka kolumbijskog naroda šokirala i ne zna se što slijedi. Ogroman je to udarac za Santosa koji je prije nekoliko dana već "proslavio" mir sa svjetskim liderima u gradu Cartagena.
Hoće li zbog ove situacije ponovno izbiti rat u Kolumbiji kao što je i sam predsjednik Santos tvrdio da će se desiti ako referendum ne prođe (ali tada je bio uvjeren da će ipak proći)? Vidjeti ćemo, idući dani će svakako biti napeti.
No, zašto je kolumbijski narod odbacio ovaj mirovni sporazum? Zato jer mnogi smatraju kako je on preblag prema pobunjenicima - naime, prema ovom mirovnom sporazumu oni bi položili oružje te postali članovi nove političke stranke. Drugim riječima, na snagu bi stupila gotovo potpuna amnestija što je, razumljivo, jedini put kojeg bi FARC mogao prihvatiti na putu prema miru. No, mnogi Kolumbijci ne prihvaćaju takav scenarij.
Jedan od glasača na jučerašnjem referendumu, Roosevelt Pulgarin iz Bogote, komentirao je: "Ako 'ne' pobijedi nećemo imati mir, ali barem nećemo zemlju predati gerilcima. Trebamo bolje pregovore".
Maria Fernanda Gonzalez, koja je također glasala protiv, ističe: "Zašto nisu predali oružje i rekli svijetu što se desilo s ljudima koje su oteli?".
Protiv sporazuma zalagao se bivši kolumbijski predsjednik Alvaro Uribe koji želi "doradu" sporazuma kako bi se oštrije kaznilo pripadnike FARC-a koje se optužuje za zločine. Njegova opcija je sada pobijedila, a time je možda prilika za mir trajno izgubljena.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Koliko glup mora biti narod da ne prihvati mir? Mozda onaj kojemu najveci dio prihoda nosi trgovina kokainom? A uz mir prihod drasticno pada. Ne zaboravimo ni ˝zemlju blagostanja˝ ilitiga ˝zemlju posebnih˝ koji znatan dio prihoda ostvaruju kokainom. Od Kolumbije pa do Afganistana.
_________________ Ako su neki zivoti savrsena kruznica, drugi uzimaju oblik koji ne mozemo predvidjeti ni shvatiti. Gubitak je bio dio moga putovanja. No i pokazao mi je sto vrijedi. Kao i ljubav na kojoj mogu jedino biti zahvalan.
|