Poštovani ,
Obraćamo ti se za zamolbom da proslijediš zajednici molbu nas koji se pokušavamo izboriti za bolji zakon kojim se reguliraju osobni isparivači. Trenutno smo došli u fazu kad naši dopisi više nemaju vrijednost bez potpore cijele zajednice. Ako se zajednica uključi, naše šanse su znatno veće.
Trenutno se u proceduri javnog savjetovanja nalazi nacrt Zakona o ograničavanju upotrebe duhanskih i srodnih proizvoda, a rok za stavljanje komentara ističe 09.01.2017. E-savjetovanje služi uključivanju javnosti u kreiranju Zakona, gdje je predlagatelj dužan odgovoriti na komentare javnosti. Komentari trebaju biti točni i precizni, jer u suprotnom predlagatelj odgovara opširno u smislu: „primljeno na znanje“ ili se poziva na direktivu: „propisano direktivom“.
Potreba za donošenjem ovog zakona ogleda se prvenstveno u zajedničkom tržištu EU, jer proizvod koji se plasira u jednu državu članicu EU, dostupan je bez daljnjih kontrola u svim drugim državama članicama.
PROBLEM ZAKONA
Premda smo svi očekivali da će ono što je zdravorazumski, ali i istraživački potvrđeno, a to je ne štetnost ovog proizvoda, pred očima stručnjaka biti još jasnije, te će se dozvoliti ako ne i poticati upotreba ovog proizvoda, novim prijedlogom Zakona svi korisnici postaju, zakonski gledano, ponovno pušači, a osobni isparivači postaju cigarete. Doduše, ako neka farmaceutska kompanija registrira neki proizvod kao medicinsko pomagalo ili lijek, tada taj isti proizvod se izuzima iz ovog Zakona. Ne želimo niti razmišljati kolika bi bila cijena „medicinskog“ AIO seta ili medicinske e-tekućine.
Ovim zakonom se brže od planiranog zatvaraju vrata tisućama pušača koji žele prestati pušiti, jer stručnjaci iz Povjerenstva nisu prepoznali rezultate istraživanja Public health Englanda ili poslušali preporuke UK Royal College of physician, koje govore o ne postojanju štetnosti i preporukama za poticanje pušača za korištenje elektroničkih cigareta. Naši stručnjaci koji su odlučivali o ovom proizvodu vidjeli su potpuno jednaku stvar u isparavanju tekućine i izgaranju duhana, kod njih razlika ne postoji. Za njih postoji samo medicinski priznati postupak odvikavanja uz pomoć flastera ili nikotinskih kauguma, s kojima usput rečeno nitko nije prestao pušiti. Ako im je intencija bila da nitko ne prestane pušiti, zasigurno bi ovakav Zakon napisali.
DIREKTIVA I HRVATSKA
Direktiva EU je obvezna za sve države članice i sama direktiva regulira maksimalne vrijednosti i određena opća pravila. Npr., direktiva propisuje max. udio nikotina od 20mg/ml u e-tekućinama, te ostavlja državi članici da može i zabraniti prodaju e-tekućina s nikotinom ili spustiti vrijednost na primjerice 10ml/mg. Također, direktiva ne zabranjuje prekograničnu prodaju ili internet prodaju, ali nacionalna zakonodavstva to mogu napraviti. Nadalje, direktiva ne brani niti upotrebu isparivača u zatvorenom javnom prostoru, zabranu izlaganja proizvoda i sl.
Zabrane koje su predložene ovim Zakonom kreiralo je naše Povjerenstvo. Usputno je spomenuti da je to isto Povjerenstvo svojom strategijom ograničavanja upotrebe duhanskih proizvoda uspjelo smanjiti broj pušača u četiri godine (Pilar, 2011-2015.) za čak 0,6%, što je na razini statističke pogreške, dok je elektronička cigareta u istom periodu „preobratila“ 4% pušača (isto istraživanje). I sada, oni koji se deklarativno bore protiv pušenja žele zabraniti elektroničke cigarete, premda oni nikad neće upotrijebiti riječ „zabrana“ već će koristiti pojam „regulacija“. Također, povjerenstvo smatra da s obzirom na to kako nitko ne komentira Zakon, da su oni kvalitetno odradili svoj posao. Pokažimo im da su gadno pogriješili!
UDRUGA CROOHM
Udruga u osnivanju Croohm kao predstavnik korisnika ovih proizvoda i zaposlenih u ovoj djelatnosti poziva sve koji smatraju da se nad svima nama vrši nasilje, neka iskažu to na stranicama e-savjetovanja do 09.01.2017. Potrebno je registrirati se i ispod članka kojim niste zadovoljni ostaviti komentar.
Najvažnije što smatramo da je pogrešno sa Zakonom je:
Članak 25.
(1) Zabranjuje se pušenje duhanskih i srodnih proizvoda, biljnih proizvoda i uporaba elektroničkih cigareta s ili bez nikotinskog punjenja i vodenih lula u svim zatvorenim javnim prostorima.
Predlažemo da svaki javni prostor samostalno može odlučivati o upotrebi elektroničkih cigareta u svom prostoru. Npr. Ikea ih je zabranila i bez Zakona i svi koji dolaze tamo jasno su upoznati s tim i neće ih koristiti.
Prijedlog izmjena:
Članak 25. st. (1) „Zabranjuje se pušenje duhanskih proizvoda, biljnih proizvoda i vodenih lula u svima zatvorenim javnim prostorima.
Članak 22.
(2) Zabranjena je izravna i neizravna promidžba i oglašavanje proizvoda iz stavka 1. ovoga članka. Pod izravnom promidžbom proizvoda iz stavka 1. ovoga članka smatra se i izlaganje pojedinačnih pakiranja cigareta i ostalih duhanskih i srodnih proizvoda, elektroničkih cigareta, spremnika za punjenje i uložaka za jednokratnu uporabu na vidljivim pozicijama u i na prodajnim mjestima, bilo koje vrste, gdje se prodaju duhanski i srodni proizvodi, uključujući ponudu tih proizvoda.
Ne razumijemo koja je racionalna osnova za skrivanje ovih proizvoda. Štoviše, skrivat će se tekućine s nikotinom, dok se one bez nikotina neće skrivati?! Predlažemo izuzimanje elektroničkih cigareta i opreme iz ovog članka
Prijedlog izmjena:
Zabranjena je izravna i neizravna promidžba i oglašavanje proizvoda iz stavka 1. ovoga članka. Pod izravnom promidžbom proizvoda iz stavka 1. ovoga članka smatra se i izlaganje pojedinačnih pakiranja cigareta i ostalih duhanskih i srodnih proizvoda, elektroničkih cigareta, spremnika za punjenje i uložaka za jednokratnu uporabu na vidljivim pozicijama u i na prodajnim mjestima, bilo koje vrste, gdje se prodaju duhanski i srodni proizvodi za pušenje, uključujući ponudu tih proizvoda.
Članak 23.
7) Zabranjuje se prodaja i kupnja proizvoda iz stavka 1. ovoga članka, kao i spremnika za punjenje i uložaka za jednokratnu uporabu putem Interneta, kao i prekogranična prodaja na daljinu.
Ukidanjem prekogranične i internet prodaje, sva mjesta koja nemaju specijalizirane dućane e-cigareta ostat će zakinuta za dostupnost i mogućnost kupovine ovih proizvoda. Direktiva zabranjuje prekograničnu prodaju, ali apsolutno ništa ne govori o internet prodaji unutar zemlje članice.
Prijedlog izmjena:
Članak 23. st. (7) „Zabranjuje se prekogranična prodaja na daljinu proizvoda iz stavka 1. ovog članka.“
Iako postoje još mnogi problematični dijelovi, trenutno sada želimo isključivo osvijestiti javnost što je ključno od onoga što se može promijeniti, te vas molimo da izrazite i Vi svoje mišljenje tamo gdje je najpotrebnije:
https://esavjetovanja.gov.hr/ECon/DashboardZa sva pitanja zajednice stavljam se na raspolaganje.
UDRUGA CROOHM
Predsjednik: Filip Tokić
direktan link na stranicu :
https://esavjetovanja.gov.hr/ECon/MainS ... ityId=4483