Vaper club

e-cigarete forum
Zadnji put si ovdje bio: 24 lis 2019 02:13. Sada je: 24 lis 2019 02:13.

Vremenska zona: UTC + 01:00 [LJV]

[ 63 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sljedeća
Autor Poruka
 Naslov: Re: Vrhovni sud: Marihuana je lijek!
PostPostano: 22 lip 2014 16:42 

Vidio sam to, hvala Kinta :plus:

Povratak na vrh

PostPostano: 25 lip 2014 11:55 
Moderator

Kinta je napisao:
I bas zato se zabranjuje ... bas kao sto su i obicni orasi zabranjeni u jamerici.

:wtf: jel ti to ozbiljno ?????

Povratak na vrh

PostPostano: 25 lip 2014 12:08 
Administrator

spavle je napisao:
Kinta je napisao:
I bas zato se zabranjuje ... bas kao sto su i obicni orasi zabranjeni u jamerici.

:wtf: jel ti to ozbiljno ?????

Kad sam ja bio neozbiljan? :D

Recimo ovo viewtopic.php?f=51&t=1297&p=11972#p11972

Povratak na vrh

PostPostano: 26 ruj 2014 10:05 
Administrator

U životu nije popušio džoint i protivnik je svih droga. No, kada je ovom 50-godišnjem liječniku iz Srbije prije šest mjeseci otkriven karcinom pluća sa metastazama na limfnim čvorovima, počeo je koristiti ulje od kanabisa.

On je za Blic objasnio zašto se na to odlučio i kako je sve to utjecalo na njega. Vijest da postoji mogućnost legalizacije marihuane u medicinske svrhe potpuno podržava.

"Kolege su odmah pomogle. Dijagnoza i biopsija bile su gotove za sedam dana. Nakon početnog šoka, riješio sam krenuti u borbu protiv jednog vrlo nezgodnog protivnika", priča ovaj liječnik.

Krenuo je na kemoterapije i od tada do danas prošao kroz pet ciklusa.

"Uključio sam sve moguće alternative. Koristio sam razne preparate, kapi, sirup iz manastira Ravanica, preparate iz Čapljine, kapi sa Kube... O ulju kanabisa sam čuo, ali pošto je izvan zakona i kažnjivo, bilo mi je teško nabaviti", nastavlja.

Prije nego što je počeo terapiju, raspitao se da li će moći raditi.

"Sve što osjećam kad uzimam ulje je suhoća usta i ponekad blagi prolazni osjećaj lebdenja u glavi", objašnjava liječnik za Blic.

Radikalno je promijenio ishranu, koristi ulje i ide na kemoterapiju. Posljednji nalazi na njegovim plućima su zapanjujući.

"Već poslije tri mjeseca vidjelo se da se karcinom smanjuje, a posljednji nalaz skenera je uredan. Moj radiolog je oduševljen. Rekao sam onkologu da koristim ulje kanabisa, na šta je slegnuo ramenima i rekao da uzimam sve što mislim da će mi pomoći, ispričao je.

Iako postoji nekoliko istraživanja koja govore u prilog tome da sastojak kanabisa, THC može pomoći u borbi s rastom stanica raka, to još nije dokazano. Ipak, ti su rezultati potaknuli više organizacija da počnu istraživati korištenje kanabisa u medicinske svrhe.

Povratak na vrh

PostPostano: 31 lis 2014 21:08 
Administrator

Nakon što je tjedan dana proveo u istražnom zatvoru Huanito Luksetić (36) iz Matulja pokraj Rijeke, osumnjičen da je u vrtu obiteljske kuće u Bregima uzgajao indijsku konoplju i prerađivao je za daljnju prodaju, danas je, nakon što je uplaćena jamčevina u iznosu od 70 tisuća kuna, izašao na slobodu.

Luksetić, u čijoj kući je policija pronašla i zaplijenila 22,3 kilograma marihuane i opremu za destiliranje kako bi se proizvelo kanabisovo ulje, već je prilikom uhićenja i ispitivanja u tužiteljstvu opovrgao optužbe o uzgoju radi prodaje te tvrdio da konoplju uzgaja za sebe jer kanabisovim uljem, kao oboljeli od multiple skleroze, liječi simptome svoje teške bolesti i ekstrakt ulja jedini je koji mu pomaže.

U nastavku istrage branit će se sa slobode, a njegovo je uhićenje već potaklo niz reakcija i rasprava o upotrebi kanabisa u liječenju teških bolesti poput multiple skleroze, što u nas nije legalno. Oboljeli od te bolesti javno su pozvali na legalizaciju konoplje, osnovana je i Facebook grupa čiji su članovi, uz roditelje i brojne prijatelje, sakupili novac za jamčevinu.

Luksetića su danas uz roditelje Zlatu i Bogdana pred riječkim zatvorom dočekali neki od prijatelja dajući mu podršku u njegovu pravu, kako je rekao, da sam odlučuje o svome zdravlju. U zatvoru, rekao je, nije imao nikakvih zdravstvenih problema i dobro se osjeća.

Povratak na vrh

PostPostano: 31 lis 2014 23:02 
Moderator

Huanito, veliš. Divno. Vjerujem da je članak zanimljiv...ali Huanito me ubilo pa nisam sposoban pročitati ostatak. :zu:

Aromamizer, Ithaka,Oddy, Kayfun mini v2.1,UTA II, Vapor Giant

Povratak na vrh

PostPostano: 01 stu 2014 12:54 

Uhićenje proizvođača ulja kanabisa u Rijeci ponovno je otvorilo važnu raspravu o legalizaciji marihuane

Odlučio sam. Počet ću uzimati kanabis. Ne pušiti marihuanu, već uzimati ulje marihuane koje se, ilegalno, proizvodi za medicinske svrhe. Ali kako nabaviti to ulje? Nisam narkoman. Jedino što znam, što svi znamo, jest da se nabavlja na ulici. Ali kako? Da izađem na ulicu i vičem “ulja od marihuane”, kao što prodavači viču “krumpira, krumpira”?

Savjet je došao od potpuno nepoznate osobe.

- Pitajte šest ljudi koje poznajete. Jedna će znati. Lakše je nego što mislite.

Pitao sam dvojicu. I za dva dana imao ulje.

Crno tržište

Priča je to Damira Žinića, 56-godišnjeg informatičara iz Zagreba koji je, u trenutku dok mu je supruga ležala u bolnici u terminalnoj fazi raka pluća, saznao da i on boluje od zloćudne bolesti, raka debelog crijeva. U početku se u potpunosti prepustio konvencionalnoj medicini. Odradio je četiri protokola kemoterapija. Supruga je u međuvremenu preminula, a njegovo se stanje samo pogoršavalo. Karcinom je metastazirao na jetru. Lanjskog proljeća liječnici su mu priopćili da su iscrpili sve mogućnosti.

Našavši se pred zidom, odlučuje - vrijeme je za promjenu, moram sam nešto poduzeti.

Okreće se isključivo alternativnoj medicini, prije svega zabranjenom ulju kanabisa. O svojem liječenju, svim strahovima i dvojbama te teškoj i iscrpljujućoj borbi progovorio je u knjizi “Moj put - putopisna pripovijest kroz liječenje od karcinoma”, koju je nedavno izdao Omega lan.

Prvi je pacijent u Hrvatskoj koji je otvoreno, pod punim imenom i prezimenom, ispričao kako se izliječio uljem kanabisa, kontroverznim i ilegalnim pripravkom koji se dobiva kuhanjem sušenih cvjetova kanabisa. Takav pripravak, prema procjenama udruga oboljelih, danas u Hrvatskoj koristi najmanje nekoliko tisuća pacijenata kojima klasična medicina ne može pomoći. Nabavljaju ga na crnom tržištu, postaju dio kriminalnog miljea, ne znaju što kupuju ni što riskiraju. A zdravstveni stručnjaci za sada izbjegavaju bilo kakvu raspravu o stvarnim učincima ulja, smatrajući da je svaka rasprava o marihuani - pa i u medicinske svrhe - kontroverzna i nepotrebna.

Hrvatsko onkološko društvo, primjerice, nikada nije raspravljalo o toj temi, iako priznaju da nema onkologa čiji barem jedan pacijent ne uzima ulje kanabisa. Liječnici su, očekivano, bitno skeptičniji prema pozitivnim učincima ulja kanabisa. Tvrde da nije dokazana veza između uzimanja ulja i izlječenja, a konačno postoji i znatan broj onih kojima uzimanje ulja kanabisa nije pomoglo u izlječenju od teške bolesti.

Pravosudni sustav pak ne radi razliku između onih koji na crnom tržištu prodaju ulje kanabisa i dilera koji prodaju marihuanu za rekreativnu upotrebu, kao što ne pravi razliku između oboljelih koji sami uzgajaju nekoliko stabljika kanabisa isključivo za vlastiti lijek i onih koji od toga zarađuju: u Hrvatskoj je posjedovanje malih količina droge prekršajno djelo, ali uzgoj i jedne jedine stabljike još je uvijek u kaznenoj sferi.

Kazna zatvorom

- Na razini EU ne postoji ni jedan registrirani lijek na bazi kanabinoida. Legalizacija marihuane u medicinske svrhe vrhunsko je političko pitanje o kojem nije donesena nikakva odluka - suho odgovaraju u Ministarstvu zdravlja

Pacijenti tako ostaju prepušteni sami sebi, crnom tržištu i često nepouzdanim informacijama s interneta, na kojem mogu naći stotine svjedočanstava teško oboljelih, prije svega od zloćudnih bolesti i multiple skleroze (MS), o tome kako su se, nakon što je konvencionalna medicina od njih digla ruke, izliječili uljem čiji je recept prije 11 godina kreirao Kanađanin Rick Simpson te ga prvo primijenio na sebi izlječivši se od melanoma.

- Prema saznanjima koje imam, od 5000 oboljelih od MS-a u Hrvatskoj njih najmanje 1000 koristi ulje kanabisa u nekom obliku. Koristilo bi ih i više, ali se ljudi boje. Prisiljeni su ulje nabavljati na crnom tržištu. Nikada ne znaju što će kupiti, hoće li biti žrtva prijevare, hoće li njihov dobavljač biti uhićen te će ostati bez prijeko potrebne terapije, a uz to ulje je jako skupo. Dosiže cijenu od 200 do 500 kuna po gramu. Za to mnogi oboljeli nemaju novca. Stoga im ne preostaje drugo nego da sami uzgajaju marihuanu, za što se u Hrvatskoj ide u zatvor - kaže Nensi Krupić, voditeljica Grupe oboljelih od MS-a formirane radi davanja podrške Huanitu Luksetiću, 36-godišnjaku iz Matulja oboljelom od te neizlječive bolesti, koji je prošli tjedan uhićen zbog uzgoja kanabisa i posjedovanja 22 kilograma marihuane. Tereti ga se da je kanabis uzgajao s namjerom daljnje preprodaje te da je drugim osobama u svojoj kući davao marihuanu, za što mu prijeti kazna do 12 godina zatvora.

Revoltirana zajednica

Luksetićevo uhićenje revoltiralo je zajednicu pacijenata koja koristi ulje, osobito s obzirom na činjenicu da ni sama policija Luksetića ne smatra klasičnim dilerom, odnosno potpuno je svjesna da je uzgajao kanabis samo za proizvodnju ulja koje se koristi isključivo za liječenje: akciju uhićenja nazvali su Iscjelitelj, a načelnik Policijske postaje Opatija Damir Brnas u službenoj je izjavi naglasio da se “od kilograma marihuane može dobiti 50 do 60 mililitara ulja, čija je cijena na tržištu od 300 do 350 eura za 10 mililitara”.

- Nema osnova za optužbu za namjeru daljnje preprodaje. Huanito Luksetić kanabis je proizvodio isključivo za vlastito liječenje. Dakle, samo za svoje svrhe i za svoje zdravlje - kaže njegova odvjetnica Zvjezdana Mađarević. Huanita je, tvrde njegovi poznanici, ulje kanabisa doslovce diglo iz kreveta. Prve je znakove bolesti primijetio 2005. godine, pet godina kasnije samostalno više nije mogao prohodati više od 200 metara. Prije tri godine počeo je koristiti ulje kanabisa: u trenutku uhićenja na njemu se nisu mogli primijetiti znakovi MS-a.

Sudac istrage odredio je Huanitu istražni zatvor od mjesec dana ili obranu na slobodi uz jamčevinu od 70.000 kuna. Njegova obitelj taj novac nije imala. Međutim, u samo nekoliko dana prijatelji, obitelj i drugi oboljeli skupili su potreban iznos.

- Kojem to dileru prijatelji moraju skupljati za jamčevinu od 70.000 kuna? I kojem dileru novac uplaćuju i nepoznati ljudi? - pita se Nensi Krupić.

Grupa oboljelih odmah je uputila pismo i ministru zdravlja Siniši Vargi u kojem od njega traže hitnu promjenu zakona i legalizaciju marihuane u medicinske svrhe. Pismo, kažu u Ministarstvu, još nisu zaprimili, a kad stigne - dobro će ga proučiti.

Iako je istraživanje Jutarnjeg lista ovog ljeta pokazalo da se ni jedna parlamentarna stranka u Hrvatskoj ne protivi legalizaciji marihuane u medicinske svrhe - osobito nakon što je pripravke na bazi kanabisa u lipnju ove godine legalizirala susjedna Slovenija, i to na poticaj tamošnjeg nacionalnog onkološkog društva - takva se rasprava u našoj zemlji službeno ne pokreće. Međutim, čini se da je vrijeme sazrelo: uhićenje Huanita Luksetića i izlazak knjige Damira Žinića, u kojoj je prvi put netko od korisnika ulja kanabisa s punim identitetom detaljno opisao kako ga je koristio i kako se u konačnici izliječio od opake bolesti, nedvosmislen su pokazatelj da se ulje kanabisa više ne može ignorirati.

(...)
Članak u cijelosti pročitajte u tiskanom izdanju Magazina Jutarnjeg lista :P

http://goo.gl/A9lj9A

Povratak na vrh

PostPostano: 01 stu 2014 13:09 
Moderator

Ma ovo sa doktorima je puno kompliciranija priča. Urbana legenda kaže da su doktori zvanično "skeptični" prema ulju od konoplje a da ga privatno preporučuju uz ogradu "nemoj slučajno nikome reči da sam ti to ja rekao".
Ovo je samo slika našeg šizofrenog društva gdje političari i zakoni žive u jednom svijetu, a narod i istina u drugom, realnom, svijetu. I onda se čudimo zašto nam je ovako, a vlada i narod nemaju nikakvog dodira i razumijevanja, recimo samo slučaj "režite crni kruh na tanje šnite" ....

:joj:

Povratak na vrh

PostPostano: 16 stu 2014 14:10 
Administrator

Novo istraživanje je pokazalo da ekstrakti kanabisa u kombinaciji s radioterapijskom terapijom mogu biti od znatne pomoći u usporavanju rasta malignih tumora.

Dvije aktivne kemijske komponente koje se nalaze u biljci kanabisu, tetrahidrokanabinol i kanabidiol su testirane prilikom istraživanja tumora raka na mozgu kod miševa.

Ovu vrstu raka je izrazito teško liječiti, a prema statistikama broj preživjelih pacijenata pet godina nakon dijagnoze je 10 posto.

Tim u bolnici St.George na Londonskom sveučilištu je iskušao tretiranje raka mozga kod miševa na različite načine, bilo bez ikakvog tretmana, samo s kanabinoidom, samo s iradijacijom ili u kombinaciji kanabinoida i iradijacije.

Znanstvenici su utvrdili da su tumori kod miševa u velikoj mjeri usporeni kad su THC i CBD kanabinoidi kombinirani s radijacijom. Studija je objavljena u stručnom časopisu Molecular Cancer Therapeutics.

Sad se raspravlja o tome da se tretman testira na ljudima.

Glavni istraživač u ovom projektu Dr. Wai Liu je rezultate opisao kao 'vrlo uzbudljive'.

U nekim slučajevima tumori su kod životinja u potpunosti nestali.To bi moglo biti ohrabrujuće za daljnje istraživanje jer je ova bolest u ovom trenutku najčešće fatalna.

Povratak na vrh

PostPostano: 17 stu 2014 10:29 
Administrator

Nakon što je Ministarstvo zdravlja prije nekoliko dana najavilo da će omogućiti uzgoj industrijske konoplje, vladajuća koalicija možda ode i korak dalje te zakonski dopusti i upotrebu marihuane u medicinske svrhe! Idućih će dana ministar zdravlja Siniša Varga, potvrđeno nam je u njegovu ministarstvu, osnovati stručno povjerenstvo koje će predvoditi Hrvatska agencija za lijekove i medicinske proizvode, sa svrhom da daju stručno mišljenje treba li i kod nas dopustiti upotrebu konoplje u medicinske svrhe te na koji način.

Očekuje se, kako doznajemo, ako se povjerenstvo složi s legalizacijom, da predlože i treba li primjerice dopustiti samo upotrebu lijekova na bazi kanabinoida ili dopustiti i uzgoj nekoliko stabljika konoplje ljudima za koje liječnici procjene da im ulje kanabisa može pomoći u njihovim zdravstvenim problemima.

Ako se struka složi s time da i u Hrvatskoj treba, kao što je to u većini zemalja članica EU, dopustiti korištenje konoplje za liječenje, vladajući SDP spreman je promijeniti dosadašnju regulativu prema kojoj se sada kazneno proganja i one koji ulje indijske konoplje proizvode za vlastito liječenje nekih od najtežih bolesti poput karcinoma i multiple skleroze.

- To je pitanje za struku. I ako struka kaže da i u Hrvatskoj treba legalizirati upotrebu konoplje u medicinske svrhe, onda bismo to podržali - najavljuje SDP-ova saborska zastupnica Ingrid Antičević Marinović. Posebno naglašava da to nikako ne znači legalizaciju marihuane.

- Jer ako primjerice stručno povjerenstvo predloži da se kod nas kao, recimo, u Italiji dozvoli i uzgoj konoplje za liječenje, onda će to biti pod strogom kontrolom. Uzgoj i prodaja za druge namjene i dalje bi ostali u sferi kaznenog zakonodavstva - poručuje.

Podsjeća da je upravo SDP-ova Vlada iz Kaznenog zakona izbacila kazneno djelo posjedovanja droge i od tada je posjedovanje marihuane bez namjere daljnje prodaje postalo prekršajno djelo. Sada su očigledno spremni napraviti dodatni korak u liberalizaciji, ali samo ako se s time složi medicinska struka.

Niti najveća oporbena stranka HDZ ne bi imala ništa protiv legalizacije u medicinske svrhe ako bi to predložila struka.

- Zagovornici medicinske upotrebe marihuane odnosno lijekova na bazi kanabinoida tvrde da oni pomažu kod niza kroničnih bolnih stanja, od raka do spazma uzrokovanih multiplom sklerozom. HDZ drži da je pitanje uporabe marihuane ili lijekova na bazi kanabinoida u medicinske svrhe u Hrvatskoj nešto o čemu prvenstveno svoje mišljenje trebaju dati medicinski stručnjaci na temelju nedvojbenih znanstvenih dokaza. To nije i ne bi smjelo biti pitanje politike niti prepucavanja radi dobivanja političkih poena - rekao je prof. Željko Reiner uime HDZ-a.

Pitanje legalizacije medicinske marihuane prva je otvorila predsjednica ORaH-a Mirela Holy, koja je najgorljivija zagovornica liberalizacije korištenja konoplje u medicinske svrhe, a za potpunu liberalizaciju zalaže se i vladajući HNS.

U Hrvatskoj je ovo pitanje aktualizirano nedavno, nakon što je riječka policija uhitila Huanita Luksetića, oboljelog od multiple skleroze koji je uzgajao konoplju kako bi proizvodio ulje kanabisa i tako se liječio.

Inače u čak 17 zemlja članica EU dopuštena je prodaja različitih lijekova na bazi kanabionida poput spreja sativex za multiplu sklerozu koje pacijenti u tim državama mogu dobiti na recept. Takvi se lijekovi od lipnja mogu kupiti i susjednoj Sloveniji. U nekim europskim zemljama poput Italije dopušteno je ljudima s određenim dijagnozama uzgajati i nekoliko stabljika konoplje, ali isključivo za vlastite potrebe, a ne za daljnju prodaju.

Tek treba vidjeti kojem bi se rješenju mogla prikloniti i Hrvatska. No, očito su i politika i struka u Hrvatskoj shvatile da niti mi više ne možemo zatvarati oči pred činjenicom da sve više ljudi koristi ulje kanabisa za vlastito liječenje.

Međutim, unatoč tome što sve više onkologa priznaje da njihovi pacijenti koriste ulje kanabisa, naše Onkološko društvo, što nam je nedavno potvrdio i njihov šef Eduard Vrdoljak, nikada nije našlo za shodno raspravljati o medicinskoj upotrebi marihuane.

- To pitanje još nismo otvorili, ali vjerujem da bi naš stav bio sličan slovenskome - izjavio je prije dva mjeseca za Jutarnji list prof. dr. Damir Vrbanec, onkolog iz KBC-a Rebro. Slovenska je vlada, podsjetimo, Uredbom o razvrstavanju zabranjenih droga dopustila da se derivati indijske konoplje mogu koristiti u medicinske svrhe, pri čemu upotreba same konoplje i dalje ostaje zabranjena.

Povratak na vrh

[ 63 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00 [LJV]

Trenutno korisnika: crawl i 0 gostiju.

Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Idi na: