Vaper club

e-cigarete forum
Zadnji put si ovdje bio: 23 lis 2019 11:05. Sada je: 23 lis 2019 11:05.

Vremenska zona: UTC + 01:00 [LJV]

[ 16 post(ov)a ]  Stranica 1, 2  Sljedeća
Autor Poruka
 Naslov: Kanada - mogućnosti imigracije
PostPostano: 12 kol 2014 22:04 

na mravkov prijedlog, obzirom da je odredjen broj forumasa zainteresiran za informacije o Kanadi, pokrecem temu o imigraciji u Kanadu.

i sama sam u procesu jednog od mnogo programa za imigraciju, a na putu sam pokupila mnostvo korisnih informacija pa cu ih podijeliti s vama.
takodjer vas pozivam da pitate sve sto ne navedem u narednim postovima, ili da dopunite novim informacijama. moj inbox vam je uvijek otvoren za pitanja, no pozeljno bi bilo da sve sto vas zanima (a nije preosobne prirode) pitate ovdje a ne u inbox, jer dijeljenjem iskustva i informacija pomazemo svima.

posto je mnogo nacina za dokopat se Kanade, krenut cu s onima "najpopularnijima" u nas 'rvata :)
svaki cu opisati u zasebnom postu, da ne bi bilo zabuna i brkanja pojmova.

za uvod; ne, u Kanadi (bar u vecini te ogromne zemlje) nije vjeciti snijeg i led, snijeg ne pada na metre, grtal'ce ne prolaze svakih 5 minuta i nije bas tak lako sresti soba :D dakle, i nije bas kao u onoj legendarnoj "Mujo u Kanadi" :D
ali, jednako tako, pare ne padaju bas s neba, radi se i to puno; no do posla je lako doci i za sav svoj rad posteno ste placeni. ne tece med i mlijeko, ali je u mnogo stvari zivot puno laski nego ovdje.
ljudi su iznimno ljubazni i to je po meni osobno najveca vrijednost Kanade. mnogi tvrde da je ta ljubaznost lazna; no sve i da je, odmah vam popravi dan nasmjesena teta na blagajni u ducanu, osoblje u npr banci koje je spremno ljubazno odgovoriti na svako vase genijalno pitanje, prodavac automobila koji vam ljubazno racuna ratu osiguranja iako ste mu odmah rekli da auto necete sada kupiti, samo se informirate i sl..
hrana je losa ako se hranite u fast foodu i po restoranima, pizze su im vecinom katastrofa. al ako ste kuhali doma u hr, kuhanje u Kanadi nije sajns fiksn, da se naci puno proizvoda istih ili vrlo slicnih kao i kod nas i da se fino i jeftino jesti.
mobilne mreze a bome i internet su im katastrofa, ono, na razini croneta '98. zbilja. meni je to bio najveci sok. po gradovima jos kolko tolko funkcionira, al spremite se na stekanje veze i nedostupnost signala cim mrdnete u ruralno podrucje.

i za kraj ovog uvodnog posta, vazna napomena: ako mislite ici u inozemsto na sljakicu nekih par godina, zgrnut gro para i vratit se bogati u RH, odmah odustanite od ideje Kanade. u tom slucaju, radje ganjajte sljaku po okolnim EU zemljama.
Kanada je predaleko (troskovi puta) i zivot nije toliko jeftin da biste mogli racunati s velikim ustedama. Kanada je za one koji se misle trajno preseliti (tj na dulji period), ili za mlade koji idu na godinu dana edabi im dupe vidjelo svijeta i da bi stekli radno iskustvo u bijelom zapadnom svijetu.

Kangertech Subox Mini Blue Kit

slika

Povratak na vrh

Naslov: LMO ilitiga po novom LMIA - najcesci nacin emigracije
PostPostano: 12 kol 2014 23:02 

prvo cu pisati o najcescem nacinu na koji vecina nasih ljudi ode u Kanadu: pronadju poslodavca koji im ishodi papire (najcesce na 2 godine) na temelju kojih oni dobiju Work Permit - radnu dozvolu.

ovdje procitajte sve o LMIA-i: http://www.cic.gc.ca/english/work/new_measures_work.asp

bivsi LMO (Labour Market Oppinion) ili po novom LMIA (Labour Market Impact Assessment) vam je komad papira koji poslodavac mora imati da bi mogao vama, kao inozemnom radniku, ponuditi job offer (ponudu za posao). najcesca je praksa da vam poslodavac posalje ta dva papira (LMIA + Job Offer), vi s njima sjednete na avion i kad sletite u Kanadu, na imigracijskom salteru (Port of Entry) vam sluzbenik izdaje radnu dozvolu (Work Permit). Ona vam traje onoliko koliko vam traje i LMIA; najcesce je to 2 godine.
ponekad vam poslodavac moze traziti da Work Permit zatrazite u Abasadi zaduzenoj za Hrvatsku, a to je Vienna (Bec) i to moze trajati do 3 mjeseca. takodjer, neka zanimanja (npr rad s djecom ili rad u zdravstu) zahtjevaju da se obavi lijecnicki pregled; no vecini to ne treba, pa necu puno pisati sada o tome. slucaj kada poslodavac trazi da Work Permit vadite u Becu je rijetkost; zato sto prolongira vas dolazak, a vecini poslodavaca se zuri. Hrvatska je Visa exempt country; mi ne trebamo vize da bismo usli (npr turisticki) u Kanadu, stoga imamo luksuz podizanja radne dozvole na granici. zemlje, tj njihovi gradjani, koje trebaju vizu za ulazak u Kanadu (Srbija npr) moraju Work permit vaditi u Becu.

zanimanja koja su u Kanadi iznimno trazena i s kojima nasi ljudi najcesce dobiju LMIA-u (LMO) su:
- Long Haul truck Driver - vozaci kamiona
- Carpenters - stolari
- Drywallers - knauferi
- Concrete finishers - betonaza i asfaltiranje
- Cooks - kuhari
- Electricians - elektricari*
- Plumbers - vodoinstalateri*
- Welders - zavarivaci*
- Oil workers* - rad na naftnim busotinama*

*ova zanimanja su jako trazena, ali vam za njih vecinom treba izmedju 3 i 5 godina radnog iskustva i morate polagati razne testove i certifikate edabiste imali punu satnicu i mogli kasnije predati papire za Permanent Residence (trajni boravak).

satnice za sve ove poslove (izuzev kuhara, njima je manje) vam se krecu od 20 cad po satu pa navise, vecina tih zanimanja vam je Skilled (pisat cu kasnije sto to znaci) i garantira vam da nakon 6 mj do 1 godine rada mozete predati papire preko nekog programa za trajni boravak.

e, sad, ljetos je bila frka sa stranom radnom snagom, jedno vrijeme su svi poslovi u Hospitalityju (Ugostiteljstvo) bili stopirani za strane radnike, uveli su promjene (citajte gornji link) u koje ja osobno nisam vise detaljno upucena, pa moguce da naredne informacije koje vam navedem vise nisu tocne: zato, molim vas, provjerite!
ali, uglavnom to ide ovako:
dobili ste LMIA-u (LMO) i Work Permit na 2 godine. ako ste u Skilled* zanimanju, vas supruznik automatski dobiva OWP (Open Work Permit) na isto onoliko koliko vrijedi vas Work Permit). I ne mora s vama uci u zemlju, moze i kasnije (mnoge zene slete nekoliko mjeseci nakon muzeva, kad se oni vec snadju i nadju smjestaj; posebice ako imaju djecu. e, i da, sva djeca mladja od 18 takodjer upadaju u zemlju i imaju pravo na skolovanje na temelju vasih papira). OWP znaci da supriznik moze raditi apsolutno bilo sto, ima otvorenu radnu dozvolu.
ako vam je zanimanje Unskilled*, onda vas supruznik + djeca moze uci u zemlju ali kao visitor. supruznik ne smije raditi (osim ako si ne nadje poslodavca koji ce za njega ishoditi LMIA-u) ali smije boraviti jednako dugo kao i vi dok radite. za prava djece u ovom slucaju nisam sigurna, ali mislim da njima i dalje ostaju prava na skolovanje i sl. ako idete na Unskilled LMIA-u, provjerite.

*Skilled i Unskilled poslovi:
zanimanja su u Kanadi klasificirana po NOC sustavu.
NOC (National occupation Classification) http://www5.hrsdc.gc.ca/noc/english/noc/2011/QuickSearch.aspx?val65=*
nadjite svoje zanimanje na ovoj listi.
ako vam je DRUGI BROJ u kodu zanimanja 0,1 ili 2, onda vam je zanimanje SKILLED!!!
ako vam je drugi znak 3, 4, 5 ili vise, onda je zanimanje UNSKILLED!!!
npr: Carpeter (stolar)ima kod 7271 i to je skilled.

NOC se mora jednostavno nauciti i prouciti, nije ga lako za objasniti, zao mi je. i ja sam dugo gubila zivce da ga shvatim, i dalje nisam sigurna jesam li sve pohvatala kako treba.

najlakse vam je pitati poslodavca, kad vam nudi posao, je li ta pozicija skilled ili unskilled. nadalje, neke provicnije na odredjena zanimanja imaju svoje Pilot projekte; znaci, postoje neka Unskilled zanimanja (poput vozaca ili kuhara) na koja vi dobijete ista prava kao i ekipa sa Skilled LMIA-ma. treba pitatai, treba se dobro informirati. to vam je jako bitno, kako zbog mogucnosi da supruznik dobije mogcost rada tako i za ostanak: ekipa koja je skilled ima pravo nakon 6 do 12 mj predati papire za Permanent Residence. oni koji su unskilled nemaju pravo aplicirati za ostanak (osim ako im zanimanje ne upada u neki Pilot projekt odredjene provincije; npr Saskatchewan ima projekt u kojem nakon 6 mj rada vozaci mogu aplicirati za PR iako su unskilled zanimanje).

Ima sad tu jos puno caka na koje trebate paziti. Ionako cete svi vi, prije nego dobijete LMIAu, imati skype intervju s buducim poslodavcem pa pitajte sve sto vas zanima.

Ono sto je najbitnije, jedom kad udjete u Kanadu na ovu opciju, vi ste vezani za taj posao. znaci, ne mozete samo promijeniti poslodavca ako vam ne pase - da biste ostali u Kanadi, vi morate naci novog poslodavca koji ce vam srediti LMIA-u i dizati na graici novi Work Permit. Ukratko, vas boravak u Kanadi je direktno vezan uz vas posao.

slika

Povratak na vrh

Naslov: Re: Kanada - mogućnosti imigracije
PostPostano: 12 kol 2014 23:33 

:brav: :dobar:

I² Element18350/18650+kick, Ant-i-Mod +5V, Ergo69-Yenki69,UD Agi,IgoW

Povratak na vrh

Naslov: Kako naci Đob u Kanadi
PostPostano: 12 kol 2014 23:34 

Konkurirati za poslove u Kanadi malkoc je drugacije, ali nije sad nuklerana nauka.
prvo i osnovno sto morate znati jest da se njihov CV (zivotopis) zove RESUME i da se malko razlikuje od onog na sto smo mi navikli: njima je, naime, jaaaako bitno da se nahvalite :) morate nagomilati svoje vjestine (skills) i za svaki posao koji ste obavljali morate dati opis sto ste konkretno radili. znaci, ne kao kod nas samo navesti naziv firme i svoje mjesto, nego morate napisati sto ste tocno radili (npr: ako ste knaufer nadrobite kako ste mjerili i rezali ploce, kako ste koristili razne alate, kako ste mjesali ljepila i gips, kako ste koristili lojtre i platforme, blabla).
na gulgetu se moze naci gomila primjera.
po meni, najbolji sajt za kreiranje Resumea u kanackom formatu je livecareer.com http://www.livecareer.com/ (moj i muzev Resume su radjeni po tom sajtu)
nadrobite skillse. sve. mi s ex juge mozemo nakrcati gomiletinu jezika. oni pojma nemaju koliko su hrv i srpski slicni, a kad napisete da znate hrv, bosanski i sprski tecno, da slovenski razumijete gotovo skroz, i jos baratate engleskim, hjoooooj, njima se cini kao da ste fakin poliglot!! obzirom da je Kanada zbilja multikulturalna zemlja, cinjenica da govorite puno jezika (kao) je njima velik plus, a ne golo prodavanje magle kao ovdje, jel.
Ne budite skormni. Oni vole i cijene da se ljudi znaju samopohvaliti i to je kljucno!! samo nemojte lagati i reci da znate mandarinski, npr :) al ama bas sve sto zbilja znate slobodno navedite.

Cover Letter. ilitiga molba. Nije puno drugacija od nase molbe. vodite racuna da kad saljete Resume, cover letter bude "personaliziran". znaci, adresiran na tocno tu firmu i tu adresu na koju saljete, pokazite da znate koju sitnicu o sredini u koju aplicirate i sl. znaci, nesto tipa "I would be delighted if I could, as your employee, contribute to development of Edmonton scenery by building contemporary houses" - primjer za gradjevinare, jel.

e, sad, sajtovi za trazenje posla :)
gomiletina ih je, i vecinom su precizirani po provincijama. najbolje da mi kazete koju provinciju zelite, pa vam okacim link na sajt za lokalne poslove. sad cu nabacati nazive a vi guglajte, moze?

jobbank
indeed jobs
wow jobs
za manitobu: pembina valley
za saskachewan: saskjobs
kijiji - e sad, paz' vamo: ovo je ooodlican sajt za ma abas sve: nac posao, smjestaj, namjestaj, auto, zenu :) ;kanacko njuskalo; ALI!!! ako nadjete posao na kijijiu a u hrvatskoj ste, znajte da imaju blokadu i da vam svi mailovi nece proci. da biste aplicirali za posao koji sve nalsi na kijijiju morate ili koristiti proxyje koji lazu da ste u kanadi ili traziti poslodavčev direktni mail pa slti na njega. znaci, ne slati direktno na link s kijiji-ja osim ako niste fizicki u Kanadi.

slika

Povratak na vrh

PostPostano: 13 kol 2014 00:05 

điziss :dobar: :brav:

Povratak na vrh

Naslov: Đe u tu Kanadu, bogati?!
PostPostano: 13 kol 2014 00:19 

Kanada je O G R O M N A !! ako vam gugl meps nije dovoljno ilustrirao, let me, let me: It's H U G E !!
:D
pa kud onda sletit?
dvije rijeci, tj dvije provicnije: Alberta (Calgary, Edmonton) ili Saskatchewan (Saskatoon ili Regina).
Zasto?
zato sto posla ima k'o dreka. skjuz maj frenč, al tako je. znate onaj filing, secete po ulici a na svakom drugom lokalu svoji natpis "Hiring now"? ne znate? e pa to je zato jer ste iz rvacke. u ovim provincijama takav natpis nije nepoznanica, 'pače, vrlo je cesta pojava.

zasto?

zbog nafte. 'nuff said. znaci, AB (Alberta) i po novom SK (Saskatchewan) leze na gomiletinama nafte. a znamo da je nafta crno zlato. di ima nafte, ima i svega ostaloga. ti krajevi doslovce vape za radnom snagom. svakakvom.
AB vam je vec dugo najbrze rastuci dio Kanade, ima najmanje poreze, blabla; kog god da znate a da je os'o u Kanadu ziher je u Alberti :) slijedi ga SK mlatene u stopu; ima nesto vise poreze ali bolje programe ostanka, tj trajne imigracije. u SK nakon 6 mj rada mozete traziti Permanent Residence + sto za mnoga zanimanja za koje vas u AB traze doskolovanje i certifikate SK to ne trazi.

KLimatski nisu sad jako razliciti. ljeta im nisu puno hladnija od nasih. kad uprzi, przi mozda zeru manje nego kod nas. al kad je zima.. e jebiga, zima je. idu minusi do - 30+ u AB, do - 40+ u SK. e, ali. to vam je kad puse vjetar. a on ne puse bas stalno. i snijeg pada cesto, al ne preobilno, i uz vjetar koji ga raspuse, ne zadrzi ga se sad previse. npr, sjecate se kad je ono pred 2 godine u ZG palo 60+ cm snijega? e pa, moji Kanadjani su ostali sokirani. njima tolko ne padne od jednom :D
al da je 'ladno, je. jebiga.
mi idemo u Manitobu. bili smo tamo kraj travnja/pocetak svibnja. temp su se sluzbeno kretale do nekoliko stupnjeva u plusu; real feel je bio oko nule. 2.5. nam je padao snijeg. e, sad: klima i zrak su drugaciji. u nasim krajevima na toj temp bismo hodali u punoj zimskoj spremi. tamo mi je dovoljna bila pamucna jakna s kapuljacom. zrak je suh, puno susi od naseg, i odmah te temp djeluju drugacije, bar za 10 stupnjeva vise. pa ni njihovih -40 nije bas sad -40 nego ipak.. malo manje, jel :D

zima je. necu vas lagati da nije, kad je. bar dok je zima. al cim nema vjetra i ukaze se sunce, osmah je laske :)

Ontrario i British Columbia. kao dvije najprivlacnije (klimatski i po koncentraciji stanovnisva) provincije. toronto i vacouver.
obidjite -.-

zasto?
zato sto je zivot jako skup, troskovi su veliki, a vremenske prilike toga (bar u vasim friskim kanadskim pocecima) nisu vrijedne.
to su vam najpopularniji i najnapuceniji gradovi u Kanadi. da bi vam se uopce isplatio ostanak, morate imati nekog svog gdje cete zivjeti besplatno ili za male pare. poslova ima, ali su i manje placeni i veca vam je konkurencija, a uzmite u obzir da ce poslodavac uvijek radje uzeti nekoga s kanadskim radnim iskustvom nego vas.

ovo vam govorim ako trazite LMO/LMIA-u ili ako ganjate direkt opciju za Permanent Residence. ako ste mladi, idete na WH na godinu dana i provod vam je prioritret povrh posla, zarade i ostanka; onda go for it. veliki gradovi su za mlade zeljne zivota i provoda. za one koji misle ostati trajno a nemaju blisku familiju u ove dvije provincije: zaobidjite ih.

ilustracije poradi: u Vancouveru cete jednu sobu u podrumu mjesecno placati 500+ CAD, dok primjerice u Manitobi za tu svotu mozete naci dvosobnu kucu. cijelu kucu!!
u Ontariu je satnica Drywallera oko 18 CAD, dok ce u Regini u Saskatchewanu isti posao biti po satu placen 23 CAD i vise.

nismo svi isti.
mnogima je cilj zivjeti, izivjeti se i vidjeti sto vise. njima preproucam velike gradove i hostele.
oni koji pak misle ostati i imati jeftinije troskove zivota, preporucam unutrasnjost Kanade. s naglaskom na AB i SK.

slika

Povratak na vrh

Naslov: WH - Working Holiday Visa 18 - 35 godina
PostPostano: 13 kol 2014 00:50 

http://www.canadainternational.gc.ca/croatia-croatie/experience_canada_experience/working_holiday-vacances_travail-hr.aspx
drugi po redu najpopularniji nacin na koji se nasi 'rvati dokopavaju Kanackog tla, pa makar i privremeno, je WH ilitiga Working Holiday Visa.

osnovno: morate imati izmedju 18 i 35 godina zivota.

morate imati neko putno (zdravsteno) osigranje za tu godinu boravka + morate imati odredjena sredstva na racunu i povratnu kartu (tj sredsta za istu ako aviokompanija ne nudi povratnu na toliki rok). nisam puno proucavala, al mislim da se sredstva krecu oko 20 000 kn.

s ovim programom dobijete i OWP ilitiga Open Work Permit i mozete raditi stogod pozleite i pronadjete u Kanadi.
*napomena: za odredjena zanimanja MORAtE imati lijecnicki pregled (npr, rad s djecom, rad u zdravstu; pa provjerite).

u tih godinu dana mozete obici cijelu Kanadu ako zelite/mozete; niste vezani mjestom i ugovorm (iako vas traze da u aplikaciji navedeve mjesto slijetanja, vi ne morate tamo i ostati).
WP(work permit) vam vrijedi za cijelu Kanadu.
ako vam je ovo samo nacin ulaska u zemlju (svi kazu da je puno lakse doci do posla na licu mjesta nego preko neta, iz 'rvacke), brzo nakon dolaska se bacite u potragu za poslodavcem koji je voljan ishodovati LMIA-u. 12 mj brzo prodje, posebice kad se uracunaju vremena obrade zahtjeva.
ako ste pak samo dosli iskusti nesto drugacije... uzivajte!!! 12 mj proleti za cas, posebice kad ste okruzeni novitetetima.

IMPLIED status: trazi se nakon sto vam istekne WH visa a niste jos dobili LMIA-u. imate status turista, NE SMIJEtE raditi ali smijeve legalno boraviti u Kanadi do rijesenja vaseg slucaja.

WH Vize; kvota je 300 i obicno se dijeli jednom godisnje, prijave su online (pratiti link na pocetku posta), interes i navala su O G R o M N I pa trebate bit spremni i brzi. WH 2013 su planule u 15 minuta. iduci krug bi trebao biti u studenom (11. mj)) pa se pripemite!!

slika

Povratak na vrh

Naslov: ja odmah 'ocu bit Kanađanin - PR status
PostPostano: 13 kol 2014 01:15 

Permanent Residence

ilitiga, ja doš'o, ja sletijo, ja odmah olfo Kanadjanin.
olfo.

najskuplji, najdugotrajniji, ali i najsigurniji nacin imigracije za one koji zele ostati dugo/trajno.
nacin (jedan od) na koji i mi iđemo u obecana zemlja Kanada :D

FSW ilitiga Federal Skilled Worker.

http://www.cic.gc.ca/english/immigrate/skilled/complete-applications.asp

Ođe su vam zahtjevi za Federal level - ilitiga za cijelu Kanadu. kao sto vidite, ograniceno je po zanimanjima.

ono sto nam je svima zajednicko: trajat ce i kostat ce nas pun qrac.
osim toga; moramo polozit enlgeski (Ielts) i moramo imat lovu na racunu. nasem osobnom racunu, ne dijeljenom i sa ikme tko ne ide u Kanada s nama.
moramo proci lijecnicki.

ali, na kraju balade mi imamo PR koji nas maltene izjednacava s Kanadjanima (osim kaj nemremo glasovat i dalje imamo 'rvacku putovnicu) al imamo sva prava (djecji doplatak, subsidy i sl) kao i born and raised kanadjani.

ovo je strasno siroka tema i ima tu puno za objasniti, a malo ljudi se upusta u nju.
a i ja sam popila koju previse da sada detaljno ulazim u detalje :D
samo cu ukratko reci da mi osobno idemo preko provincijalnog programa Manitobe i dati link na moj blog http://croatsincanada.blogspot.com/
koga zanima Manitoba, nek procita, takodjer, ima o Iletsu
sutra cu dalje o PR programu :)

slika

Povratak na vrh

PostPostano: 13 kol 2014 11:00 

Molim Vas da ne nagovarate nase ljude da idu iz svoje preljepe i predobre zemlje Hrvatske. Jer za par godina ce i kanadani bijezati ovamo. Samo se treba strpit malo. Ovo je najljepsa zemlja na svijetu s kvalitetnim vodstvom i ako bog da dace.

My Little mule & Fatty V3

Povratak na vrh

PostPostano: 13 kol 2014 11:50 

Ja živio u Canadi 2.5 g. Ok. je radio za sebe, velika zemlja ali daleko od idealnog! Ljudi povućeni žive za subotu i nedjelju to im je sve kaj imaju osim kredita! Možeš si priuštit sve , ponuda ludnica ali onda si u k. treba to sve vratit ! Moji su tamo oko 150 g. snašli se ali kad dođu u Hrvatsku plaću od sreće ,jbg. nigdje se ne živi kao kod nas , a prošo pol svijeta !

Povratak na vrh

[ 16 post(ov)a ]  Stranica 1, 2  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00 [LJV]

Trenutno korisnika: crawl i 0 gostiju.

Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Idi na: